Bohatý život

Užij si léto i bez peněz

Dny jsou delší a venkovní teploty jsou vyšší. Studentům začínají tolik očekávané letní prázdniny. A snad i všichni pracující si užívají zasloužené dovolené. To všechno předznamenává jediné, že nastalo tolik oblíbené roční období.  Léto. Je nutné si ho pořádně užít.  Nachytat do těla vitamín D a nabrat potřebnou energii.

Akorát, znáš to. Ráda by jsi si dny plné sluníčka a tepla užila naplno, jenže tvoje peněženka ti to nedovoluje. Tady jsou tipy a rady z praxe, které fungují a řeší tyto finanční potíže. Jak si tedy užít léto s minimálními náklady nebo rovnou bez jediné koruny? Čti dál!

Koupání

V horkých dnech touží naše tělo i mysl po ledovém osvěžení.  Avšak koupaliště, která jsou všemi hodně známá.  Jsou mnohdy přeplněná, tady žádný klid nečekejme.  A co hůř, ještě za to i zaplatíme nemalou částkou.

V České republice moře bohužel není. Proto někteří z nás se musí spokojit s bazénem na zahradě. Ti další s veřejnými bazény a aquaparky. Nebo jsou i tací, co dávají přednost přírodním koupalištím. Některá taková koupaliště jsou placená, což ale ve výsledku neovlivňuje kvalitu vody. Zpravidla ze začátku sezony je kvalita vody vyhovující. Poté je lepší ji pravidelně sledovat. Kvalitu vody v některých vybraných přírodních koupalištích sleduje Krajská hygienická stanice. Seznam sledovaných přírodních koupališť Krajskou hygienickou stanicí pro Středočeský kraj uvedený zde.

PRVNÍ RADA: Zjisti, zdali je v místě tvého působiště či okolí, přírodní koupaliště vhodné k rekreačnímu koupání. Je možné, že o něm třeba ani nevíš. Proto je dobré, podívat se na podrobnější mapu, zeptat se místních apod. Může se také stát, že najdeš nějaké zajímavé místo. O kterém jsi doposud nevěděla. A získáš tak i tip na zajímavý výlet.

V případě, že vyhlédnuté přírodní koupaliště není sledováno. Lze udělat na přítomnost sinic a řas jednoduchý test. Pro tento účel se využije PET láhev.  Láhev se ponoří do vody a odebere se její vzorek. Poté se nechá alespoň 20 minut stát v klidu na světle. Následně pohledem lze zjistit, zda na hladině láhve vzniknul zelený kroužek, značící přítomnost sinic. Nebo řas, pokud se na dně láhve vytvořilo tmavé zakalení. Při obojím je nutné dbát zvýšené hygieny. A při zdravotních či kožních obtížích raději se ve vodě nekoupat.

Doprava

Chceš se s minimem nákladů dostat z bodu A do bodu B? Podívat se do jiného kraje a udělat si celodenní výlet? Poznávat krásy země, aniž by to zruinovalo rozpočet dříve, než se převlečeš do plavek? Jak na to? Návod o pár řádku níže.

Samozřejmě bude záležet, do jak velké vzdálenosti je naplánovaná tvoje cesta. Také tak trochu i na míře štěstí. Ale v době moderních technologií, chytrých mobilních telefonů a aplikací. Není nic nemožné. Tyto aplikace skutečně fungují!

DRUHÁ RADA: Používej mobilní aplikace, které umožňují cestovat za minimální náklady. Doporučuji Blablacar a Recola.

Mobilní aplikaci Blablacar je velmi oblíbená. Jelikož uživatelům umožňuje sdílet cestu ve dvou případech. V prvním, že buď jako řidič, můžeš sdílet začátek i konec cesty a nabídnout tak volné místo v autě. Tím si snížíš náklady spojené s přepravou. Ve druhém, jako případná spolucestující. Zadáním dne, startu a cíle tvojí cesty, ti aplikace vyhledá vhodného řidiče, který má stejnou cestu. To ti se umožní dostat na vybrané místo nejvýhodněji jak to je jen možné.

Aplikace Recola funguje na principu sdílených kol ve městech Praha, Brno, České Budějovice, Liberec, Olomouc, Ostrava a Teplice. V rámci měst lze najednou sdílet až 4 kola. Zdarma je prvních 15 minut. Poté za 45 minut, zaplatíte 24Kč. Po dalších 15 minutách po 8 Kč. Cena se vyrovná jízdence za přepravu MHD. Ale přidanou hodnotou je pocit, že pro sebe i pro životního prostředí, něco děláš.

TIP: Tam kam se potřebuješ se dostat. Nejlépe jsi pěšky. Nezapomínej, že chůze je pro tvé tělo přirozená. Navíc postavu i kondici udržuje za minimum práce.

K létu patří hlavně pohoda

Cestování

Aby tvoje cestování bylo co nejlevnější. Vyžaduje to netradiční způsoby. Z extrému do extrému.

TŘETÍ RADA: Naplánuj si dovolenou. Buď několik měsíců předem. Nebo neplánuj ji vůbec.

Když zvolíš jistotu, tak je důležité si zodpovědět pár otázek. V jakém státě a městě, chci strávit letošní dovolenou? Jak by měla moje dovolená vypadat? Co chci zde zažít? Mám zájem o historická či zajímavá místa? Odpovídej si na ně co nejkonkrétněji.  Když již máš ucelenou představu o tvé dovolené. Začni hledat, jak se na dané místo dostat co nejlevněji. Ve tvůj prospěch hraje čas. Při rezervaci a koupi letenky, kterou zakoupíš několik měsíců před odletem, výrazně ušetříš. Hledej přes konkrétní letecké společnosti, nikoliv přes zprostředkovatele. Rozdíl může činit v řádu několika stovek, ale i tisíc Kč.

Jestliže půjdeš vstříc svému spontánnějšímu a riskantnějšímu já. Nech všechno na poslední chvíli. Stanov si pouze datum odletu. Ve vytyčeném dni se dostav na letiště a ptej se leteckých a cestovních kanceláří na volné místo, které  se neprodalo. Třeba odletíš  do Madridu, Milána či Paříže, za velmi výhodnou cenu. Nebo odjedeš domů a přiješ to zkusit další den. Nicméně druhá varianta je méně pravděpodobná.

TIP:  Obyčejnou dodávku, kterou si pořídíš za pár korun, předěláš na obytné auto. Nejen v poslední době velmi moderní záležitost a způsob, jak levně cestovat.

Zábava

V létě se chceme hlavně dobře bavit. Pořádají se nejrůznější společenské akce, festivaly apod. Avšak všechno to jsou černé díry na peníze.

ČVRTÁ RADA: Pokud nemusíš, nic neplať. Rozhodně nepřelézej plot, proto aby jsi se vyhnula placení. Jdi na to chytře.

Jestliže se pořádá festival nebo koncert na otevřeném prostranství. Tak je známo, že o ní ví i ti, kteří nemají zájem. Proto za takovou akci neutrácej a pohybuj se v jejím dosahu. Vem si s sebou deku, dobré pití a pár přátel. Zábava může začít.

Velmi často se také pořádá letní kino, které je mnohdy zdarma. Občerstvení si kup v obchodě. Popcorn si uděláš doma v mikrovlnce. Tím, také ušetříš nějakou tu kačku. A k pravé letní filmové atmosféře nechybí už nic.

Věřím, že se uvedené rady a tipy líbily a budou ti  k užitku.

Jak si levně užíváš léto ty? Víš o nějaké akci, která je zdarma? Na všechny případné komentáře a dotazy se budu moc těšit.

Měj krásné léto a zase brzy na blogu.

Šťastná LucieFacebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště