Pohlazení duše

10 inspirujících filmů pro dlouhé večery s šálkem čaje

Častokrát na sociálních sítích narazím na diskuzi, jaký film doporučují ostatní ke shlédnutí, a to mě inspirovalo k tomu dát dohromady filmové tipy. Někteří dávají přednost sci-fi a hororům, někteří zase pro změnu spíše upřednostňují komedie či sladkou romanci. Ať je to nebo onak, když jsem se před dvěma lety rozhodla založit tento blog, věděla jsem už předem čemu chci se věnovat a jaké zaměření bude mít. Proto jsem dala dohromady 10 filmů, které zasáhnou vaše nejen vaše srdce, ale i duši a možná vás donutí se i zamyslet. Navíc kdy jindy, než teď se můžete zachumlat až pod měkkou a voňavou dekou s teplým čajem či kakaem a s dobrým mlsem.

1. Chatrč

Představte si, že máte oddanou milující ženu, se kterou vychováváte společně zdravou dcerku, kterou zbožňujete natolik, že byste byli ochotni za ní položit vlastní život. Jenže jednoho dne se z ničeho nic vaše rodinná idyla změní v peklo. Vaši malou dceru zavraždí a vy jen tak jednoduše nemůžete už žít dál. Co v takovou chvíli, kdy se vám během okamžiku zhroutil celý váš svět, uděláte? Pochopitelně se zpočátku zhroutíte a budete týdny, měsíce a roky neustále si celou situaci v myšlenkách opakovat, přemítat, co jste udělali špatně a jak jste tomu neštěstí mohli zabránit anebo jen plakat do polštáře. Ale co pak? Rozhodnete se zahořknout a nenávidět ostatní nebo zkusíte jít životem dál a možná se snad pokusíte odpustit i vrahovi vlastního dítěte? Tak nad těmito otázkami si bude muset odpovědět i hrdina tohoto výše jmenovaného filmu a pokud jste zvědaví, jakou cestu, že si to vlastně vybral, tak rozhodně se na tohle drama podívejte. Jen malé upozornění, připravte si kapesníky.

2. Now is good

Jste mladá, krásná a velmi se zamilujete do pohledného mladíka ze sousedství, který stejně jako vy jeho, také miluje. Jenže k úplné dokonalosti vám něco bohužel chybí. Naneštěstí vám diagnostikovali smrtelnou nemoc. Je to opravdu velmi silný snímek, o kterém ještě nějaký čas po jeho shlédnutí budete přemýšlet. Nebo vás zkrátka donutí na nic nečekat, vstát z postele a začít žít konečně vlastní sny. Málokdo zná datum svého posledního dne zde na zemi. Tak to rozhodně berte jako doporučení na nic už víckrát nečekat a užívat si každé vteřiny, kdy můžete udělat všechno proto, abyste si řekli, že právě teď a tady jste šťastní.

3. Mezi nebem a zemí

Kdo by se občas nezeptal sám sebe nebo jen tak do éteru, zdali to, co se děje právě vám nebo vaším blízkým je vůbec možné. Anebo zdali je to spravedlivé. Miliony otázek a skoro žádné odpovědi. Dopadnout na samé dno není ostuda, naopak. Ostudou spíše je na tom dně zůstávat a domnívat se, že se samo od sebe se něco změní. Film Mezi nebem a zemí byl natočen podle sérii knih s názvem Rozhovory s Bohem autem Nealem Donaldem Walschem. On sám ve svém životě snad zažil všechno špatné, co se zažít dá. Třeba v jednu a tu samou chvíli se mu zhoršil jeho zdravotní stav, přišel o práci a aby toho nebylo málo stal se bezdomovcem. Jenže bylo něco, co ho donutilo vstát a pustit se do psaní, ačkoliv nebyl spisovatel a nikdy takový záměr, aby se jím někdy stal ani neměl. Tak proč to tedy udělal? Proč ho začali obdivovat miliony lidí po celém světě? To a mnohem víc se dozvíte při sledování filmu Mezi nebem a zemí.

4. Nedotknutelní

Ne nadarmo se říká, že skutečné přátelství je někdy mnohem víc než láska. Filmový snímek Nedotknutelní je inspirovaný skutečnou událostí, bohatého muže, který po nehodě skončil na invalidním vozíku a bohužel i odkázaný na péči druhé osoby. Někdy si jen stěží dokážeme představit, jak frustrující musí být žití, kdy nejenom nikam sami nedojdete, ale ani se sami nenajíte či nevykonáte svoji potřebu. O to více si pak člověk váží těch, kteří se o vás starají dennodenně mnohdy bez nároku na odměnu. Tahle komedie měla u lidí obrovský úspěch a není se čemu divit. Komediální příběh o dvou mužích chytne za srdce každého. Každý z nich pochází z jiné společenské vrstvy a o životem prochází odlišným způsobem. Jeden je spíše povahou melancholik, druhý vyniká silnou extroverzí a bezstarostností, přesto nebo možná proto se tito dva dají souhrou náhod dohromady. A jejich přátelství se zdá býti takříkajíc nerozlučné.

5. Nezlomný

Po temnotě vždy následuje světlo a jedna špatná kapitola nedělá z knihy brak. Když tisíckrát spadnete, tisíc a jeden krát se zvedněte. Tyto a mnoho dalších motivačních frázích se všechny do jednoho hodí pro tento film, který pojednává o těžkých chvílích jednoho téměř obyčejného kluka na pozadí válečného stavu. Zkrátka, když něčemu věříte a něco chcete, věřte sami sobě a jděte za tím, ať to stojí, co stojí. Těžké chvíle jsou tu hlavně od toho, abychom si vážili těch dobrých, co poté vždy zákonitě přijdou. Další filmový snímek natočený podle skutečné události vás během večera rozhodně nenechá chladným a na své si přijdou i vaši partneři.

Užij si chvíli klidu a pohody u filmu 🙂

6. Pokojný bojovník

Tohle vás buď chytne za srdce nebo taky ne. Každopádně tak jako tak, nezjistíte to, dokud Pokojného bojovníka neuvidíte, nebudete si moct vytvořit vlastní názor. Stejně asi jako většina dnešních mladých mužů i náš filmový hrdina žije rychle, povrchně a hlavně nezávazně. Jenže stačí malá chvíle nepozornosti a všechno se rázem změní. Nebo lépe řečeno, začne vnímat to, co předtím ne. Není to hra, kdo je lepší a kdo horší. Ale k některým událostem je řekněme nutné uzrát a co je snadné mnohdy nestojí za nic. Asi není náhoda, že i tento film byl inspirovaný reálným životem. Však ty nejlepší příběhy píše život sám a tento je jeden z nich.

7. Láska a jiné závislost

Láska hory přenáší nebo láska dokáže překonat všechno? Ať či tak nebo tak. Někdy stojí za to tomu aspoň na chvíli věřit a zasnít se. Ale třeba znáte nějaký pár ve svém okolí, který se dal dohromady i když to nikdo z vás nečekal, a ještě jim to vydrželo do teď. Ona rozverná, nestálá a nemocná. On extrovertní, trochu cynický obchodník a sukničkář. Zdánlivě nesourodí a v něčem i podobní. Jejich cesty se spojí a možná už nikdy nerozdělí. Kdo ví, nicméně se při shlédnutí i velmi dobře pobavíte

8. Velký dar

Když máte něco, co ostatní ne, tak je to váš velký dar, ale zároveň vám to může i v něčem uškodit a něco vzít. Vždycky je to něco za něco. Nelze mít všechno. Není tomu ani v tomto případě, kdy bratrovi po zesnulé sestře vychovává její dceru. Stejně tak jako její matka, tak i její malá holčička získala obrovské matematické nadání. Přesto pro strýce, kterou svoji neteř vychovává, je priorita hlavně to, aby prožila šťastné dětství. Jenže jiného názoru je pravoplatná babička té malé a konflikt je rázem na světě. Kdo z nich zvítězí a jakou cestu si vybere ta malá? Bude to trochu jiný konec, než jste čekali.

9. Psí poslání

Pro milovníky psů, bude dívání se na Psí poslání docela tvrdou zkouškou. Snad není nikdo, kdo by během tohoto filmu, alespoň jednou jedinkrát nezamáčkl slzu. Možná, že to spíš bude celý potok slz. Ale nebojte se toho, pláč očišťuje duši a nezapomínejte, že i tohle k životu patří a je to v naprostém pořádku. Každý z nás ještě před příchodem na tento svět má určeno nějaké poslání. Někteří jej zjistí brzy a jiní si na něho musí počkat o něco déle. Náš hlavní psí hrdina začíná svojí dlouhou cestu u jednoho malého chlapce, kterému se zavázal nejen činit radost, ale i ho celoživotně ochraňovat.  Ne nadarmo se po celá staletí říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Doporučuji určitě shlédnout i druhý díl…A tak se tento pes stále rodí a rodí, aby se vrátil zpátky k tomu, u koho začal a byl s ním už navždy.

10. Štěstí na dosah

Možná vás stejně jako mě nakopne vstát z postele a začít makat. A možná dřív, než bude pozdě. Pokud byste měli nějaký film z výše uvedených vidět, tak právě tento. Herec Will Smith je v této roli doslova bravurní. Musí se postarat o svého syna na kterého zůstal sám a jako každý správný rodič se snaží svému dítěti dopřát to nejlepší, co dokáže. Jenže, aby sobě a synkovi vytvořil alespoň standardní podmínky k životu, potřebuje nějaké peníze a ty mu zoufale chybí. Čeho je schopen se vzdát a co všechno musí učinit proto, aby je měl? Pár slovy hodně motivující, strhující a vlastně i emotivní příběh, který opět, jak jinak, napsal sám život.

Vaše šťastná eL.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít k navigační liště